|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Thalia
Equivocada <333
Dołączył: 08 Wrz 2008
Posty: 5141
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 18 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 18:03, 24 Lip 2010 Temat postu: Urszula |
|
|
W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W roku 1977 jako amatorka uczestniczyła w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Piosenką "Kopciuszek" wyśpiewała sobie główną nagrodę – Złoty Samowar.
Rok później (1978) wystąpiła w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z piosenką "Umieć żyć", która jednak przeszła bez echa.
Urszula zaprzestała śpiewania i podjęła studia na UMCS w Lublinie. Jednak nie zapomniano o niej. W roku 1980 została zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie, by towarzyszyła wykonawcom w chórkach. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studio sześć piosenek z Ryszardem Kniatem (późniejszym liderem grupy Klincz) oraz towarzyszyła Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty.
Przełomowa współpraca z Budką Suflera [edytuj]
Na przełomie lat 1981 i 1982 miały miejsca ważne dla Urszuli wydarzenia. Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury". Piosenką "Fatamorgana '82" Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków Zapraszamy do Trójki. W tydzień potem już była na liście. Pozostałe utwory także szybko podbiły krajowe listy przebojów.
Lata 1983-1987 to lata współpracy z Budką Suflera. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, że Urszula nigdy nie była wokalistką Budki Suflera. Na koncertach zawsze przedstawiano ich jako Urszula i Budka Suflera, bądź Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera.
W roku 1983 ukazał się debiutancki album wokalistki, pod tytułem Urszula, utrzymany w pop-rockowej stylistyce. Urszula zdobyła drugie miejsce na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn (Szwecja), nagrodę pisma Mlada fronta na festiwalu Intertalent'83 w Pradze, a także nagrodę za piosenkę "Dmuchawce, latawce, wiatr" w konkursie Polskiego Radia i Telewizji na Największy Przebój Roku. Przebojami były jeszcze ballada "Michelle ma belle" oraz rockowa "Totalna hipnoza".
W 1984 roku Urszula przedstawiła piosenki całkowicie popowe, zdominowane przez instrumenty klawiszowe. Już pierwsza z nich "Malinowy król", okazała się megahitem. W tym samym czasie Urszula wystąpiła w musicalu Katarzyny Gaertner Żeglując w dobry czas, gdzie wyśpiewała przebój "Polka idolka". Później dużą popularność zyskały kolejne piosenki przygotowane na drugi album: "Podwórkowa kalkomania", ballada "Wielki odlot", "Szał sezonowej mody" i "Twoje zdrowie mała". W 1985 roku, z dużym opóźnieniem zostały wydane na płycie Malinowy król. W tym samym roku Urszula zadebiutowała na srebrnym ekranie. Zagrała samą siebie w filmie Ryszarda Rydzewskiego Alabama, gdzie wraz z Budką Suflera wykonywała piosenki z nowej płyty. Na listy przebojów trafiła wówczas pochodząca z niego wokaliza "Temat Bożeny", która również trafiła na album.
Wkrótce po wydaniu tej płyty na listy przebojów trafił premierowy utwór nagrany z Budką Suflera, "Próba sił". Urszula zagrała ponadto pierwszą rolę aktorską, w filmie Romana Załuskiego Och, Karol. Pochodząca z tego filmu piosenka "Baw mnie", zaśpiewana wraz z Sewerynem Krajewskim, została jej kolejnym przebojem. Rok 1985 dla Urszuli był ważny także w życiu osobistym. Poznała swojego przyszłego męża i muzycznego partnera Stanisława Zybowskiego, który zaczął wtedy grać koncerty z Budką Suflera. Rok później Urszula wystąpiła w kolejnym filmie Załuskiego, Głód serca oraz w jednym odcinku serialu kryminalnego Pawła Karpińskiego Na kłopoty Bednarski.
Na kolejnej płycie, zatytułowanej Urszula 3, wokalistka przedstawiła tym razem bardzo gitarowe brzmienie. Już w 1986 roku promował ją hit "Powiedz, ile masz lat", a popularność zdobyły jeszcze ballada "Kto zamiast mnie", "Jestem ogniem", "Bez toastów", a w 1987 "Czeska biżuteria". Podobnie jak poprzedni album, ten również wyszedł z ogromnym opóźnieniem, już po wypromowaniu wszystkich przebojów, a więc dopiero w 1987 roku[4].
Przemiana stylistyczna [edytuj]
W lutym 1987 Urszula ruszyła w trasę koncertową po USA. Ważniejsze występy to: Beacon Theatre na Broadwayu, dyskoteka Red Parrot na Manhattanie, polonijny klub Polonez w Chicago, Cardinale Club, a także uczelnie w takich miastach jak Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston. Również w tym roku urodził się syn Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Piotr.
W roku 1988 Urszula powróciła z USA i wydała pierwszy album nagrywany bez udziału zespołu Budka Suflera, Czwarty raz. Producentem nagrań został Stanisław Zybowski. Na tej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała także własne teksty. Połowę piosenek, tę popową, skomponował jej dotychczasowy kompozytor Romuald Lipko, a drugą połowę, tę rockową, Zybowski. Płyta przeszła jednak bez echa, promowana umiarkowanymi przebojami "Raz" i "Czy to miłość to co czuję".
Z USA Urszula przywiozła ponadto pierwszy polski album kompaktowy z muzyką rozrywkową, The Best of Urszula & Budka Suflera, wydany przez Rock Studio z Nowego Jorku. W tym samym roku na rynek trafiła płyta zespołu Klincz Jak lodu bryła, firmowana z Urszulą, zawierająca nagrania realizowane i promowane już od 1985 roku. Artystka wzięła wówczas udział w nagraniu dwóch piosenek, w tym przeboju "Pod latarnią".
W roku 1989 Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Stanisław Zybowski. Zaprezentowała nowy, bardziej drapieżny, rockowy wizerunek. Polskę podbijała wtedy ballada "Rysa na szkle".
Lata 1990-1994 Urszula spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertowała dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W 1992 roku na rynek trafiła w końcu płyta nagrana z Jumbo, już zdecydowanie rockowa Urszula & Jumbo. Oprócz "Rysy na szkle", tutaj w wersji anglo-polskojęzycznej jako "I Am On My Own", nie przyniosła niestety żadnych innych hitów, kompletnie pozbawiona promocji i zignorowana przez wszystkie czołowe stacje radiowe i telewizyjne. W tym samym roku ukazały się również składanki Best of Budka Suflera & Urszula oraz wydana w Stanach Zjednoczonych w limitowanym nakładzie z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej działalności artystycznej, Greatest Hits of Urszula z niemal identycznym zestawem nagrań[4].
Wielki powrót [edytuj]
W 1994 roku Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, podczas której przyjmowana była entuzjastycznie. W tym też roku powróciła do Polski, gdzie tak samo przyjmowana była na polskiej serii tych koncertów. Wokalistka postanowiła przypomnieć się coverem szlagieru "Konik na biegunach", który okazał się "strzałem w dziesiątkę" i przywrócił Urszulę na szczyt. Popularność zdobyło także pierwsze autorskie nagranie, ballada "Woodstock '94", promowana rok później.
Absolutny przełom nastąpił dopiero w 1996 roku, kiedy na listy przebojów trafił megahit "Na sen". W tym samym czasie, 21 marca, na rynek trafił długo oczekiwany powrotny album artystki, "Biała droga". Ponownie utrzymany w rockowych klimatach album został przyjęty entuzjastycznie i szybko zyskał miano Multiplatynowej Płyty. Okazał się największym bestsellerem w jej karierze, osiągając nakład ponad 300 tys. egzemplarzy. Wielkimi hitami były także następne single: "Niebo dla Ciebie", "Ja płaczę" i już w 1997 tytułowa "Biała droga". Wkrótce po premierze płyty Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal. Brała również udział w koncercie "Przystanek Woodstock" dla 30-tysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem.
Jeszcze w tym samym 1996 roku Urszula zarejestrowała materiał na płytę koncertową Akustycznie, która ukazała się 6 grudnia i szybko zdobyła status Platynowej Płyty, z nakładem ponad 120 tys. sztuk. Z tej płyty pochodził przebój "Coraz mniej", który był polską wersją piosenki "Wishing Well" z płyty "Urszula & Jumbo". W 1997 Urszula nagrała w duecie z Kayah premierowe nagranie na składankę "Playboy Play" firmowaną przez miesięcznik "Playboy", pod tytułem "Uwierz, to nie ja"[4].
23 listopada 1998 odbyła się premiera płyty Supernova, która również uzyskała status Platynowej Płyty i nakład ponad 120 tys. sztuk. Album przyniósł hity "Anioł wie", "Dnie-ye", "Żegnaj więc" oraz nową wersję "Rysy na szkle".
26 kwietnia 2001 ukazał się Udar. Promowany przebojami "Piesek twist" i "Klub samotnych serc", nie powtórzył już sukcesu poprzednich płyt. Został nagrodzony Złotą Płytą za sprzedaż jedynie 35 tys. kopii. 25 sierpnia podczas Sopot Festival Urszula otrzymała jednak najwyższe trofeum, jakie artysta może zdobyć na festiwalu w Sopocie – statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych.
22 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej zmarł mąż Urszuli – Stanisław Zybowski. 17 czerwca 2002 ukazał się dwupłytowy album The Best przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Utwory z czasów współpracy z Budką Suflera, przedstawiono w nowych, koncertowych wersjach. Kompilację wzbogacił także jeden premierowy utwór "To, co było raz (nie wróci już)", który ukazał się na singlu promującym płytę. Album uzyskał status Złotej Płyty, osiągając sprzedaż ponad 35 tys. sztuk.
Dekada oczekiwania [edytuj]
W 2002 roku jako dodatek do miesięcznika Przyjaciółka, ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami. W 2003 roku Urszula wzięła udział w projekcie RMF FM i nagrała dwa covery światowych przebojów z polskimi tekstami na płytę RMF FM – Moja i Twoja muzyka: "Kto by cię chciał pokochać" z repertuaru Boba Marleya ("Could You Be Loved") – singiel promowany teledyskiem oraz "Jeśli mnie nie znasz" z repertuaru grupy Simply Red ("If You Don't Know Me By Now"). W tym samym roku Urszula wzięła też udział w kampanii społecznej Możesz zdążyć przed rakiem, w ramach której zaśpiewała piosenkę "Gdy mi ciebie zabraknie" na płycie Ladies oraz wystąpiła w galowym koncercie, promującym ten album, nagrany przez czołowe polskie wokalistki. W tym samym roku ukazał się mini-album Urszuli z piosenkami dla dzieci, będący dodatkiem do tygodnika "Gala". Wtedy też na świat przyszedł jej drugi syn, Szymon, z nowego związku. Urszula związała się z Tomaszem Kujawskim, który dotąd dbał o nagłośnienie podczas jej koncertów.
22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, Złota Kolekcja – Baw mnie. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Zaraz potem 24 czerwca ukazała się następna kompilacja, Gwiazdy XX wieku: Urszula – Największe przeboje, która w rzeczywistości powtarzała piosenki z płyty Akustycznie. Na początku 2005 roku Urszula wspólnie z innymi czołowymi polskimi wokalistami nagrała utwór "Pokonamy fale" w ramach akcji charytatywnej na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim.
W 2005 roku ukazał się nowy singel artystki "Dziś już wiem", poświęcony zmarłemu mężowi Urszuli, Staszkowi. Muzykę stworzył Łukasz Pilch, gitarzysta Budki Suflera. Utwór okazał się wielkim przebojem, jednak zapowiadany wówczas nowy album nie ukazał się przez kolejne cztery lata. W grudniu 2005 roku, jako dodatek do Gazety Wyborczej ukazał się kolejny album wokalistki z kolędami, nagrany wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym. W czerwcu 2006 roku Urszula pojawiła się na festiwalu w Opolu. Wystąpiła w dwóch koncertach: w Superjedynkach wykonała hit "Dziś już wiem", który walczył o tytuł Przeboju Roku, zaś podczas koncertu Premiery Gwiazd zaśpiewała pochodzący z zagranicznego publishingu utwór "Nie znam", na płycie wydany jako "Kayla".
W 2008 roku Urszula nagrała wspólnie z zespołem Czarno-Czarni piosenkę "Pierwszy wiersz" na ich płytę Nudny Świat, której premiera odbyła się w listopadzie 2009 roku. Ponadto w 2009 premierę radiową miało pierwsze od trzech lat nagranie Urszuli, "Wstaje nowy dzień", skomponowane przez Stanisława Zybowskiego. Wkrótce potem Urszula gościnnie wystąpiła z Budką Suflera na koncertach z okazji 35-lecia istnienia zespołu: w sierpniu podczas Sopot Hit Festiwal, w październiku w katowickim Spodku oraz w listopadzie na kilku koncertach w USA.
W 2010 Urszula wydała na singlu piosenkę "Każdy z nas ma", do której muzykę skomponował gitarzysta zespołu Wilki, Mikis Cupas. 9 kwietnia 2010 odbyła się premiera od lat przekładanego albumu Urszuli, Dziś już wiem
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Anna42
Nowy
Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Sosnowiec :)
|
Wysłany: Śro 18:14, 11 Sie 2010 Temat postu: |
|
|
ma świetne piosenki, Dziś już wiem jest jej naj piosenką
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Nika vel Kakusia
Extranjera < 33
Dołączył: 25 Sie 2008
Posty: 10482
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Poznań
|
Wysłany: Śro 18:20, 11 Sie 2010 Temat postu: |
|
|
nie bo konik na biegunach oO
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Anna42
Nowy
Dołączył: 11 Sie 2010
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Sosnowiec :)
|
Wysłany: Śro 18:41, 11 Sie 2010 Temat postu: |
|
|
też fajny xD o i jeszcze klub samotnych serc to to to kocham xD
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Nika vel Kakusia
Extranjera < 33
Dołączył: 25 Sie 2008
Posty: 10482
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Poznań
|
Wysłany: Śro 18:42, 11 Sie 2010 Temat postu: |
|
|
a ja nie słyszałam xd
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|